Tani czytnik ebook

Tani czytnik ebook to popularny pomysł na prezent zarówno dla bliskich, jak i dla siebie. Jeszcze kilka lat temu mało kto o nim słyszał, jednak obecnie coraz więcej osób z niego korzysta. Sprawdza się zarówno w przypadku dzieci i nastolatków, które może zachęcić do czytania, jak i u osób dorosłych, a nawet seniorów. Kiedy wzrok już nie pozwala na czytanie małych literek w książkach, wystarczy po prostu powiększyć czcionkę i cieszyć się optymalnymi ustawieniami, które możemy dowolnie zmieniać.

Zanim jednak będziemy cieszyć się wszystkimi tymi zaletami, musimy zacząć od wyboru odpowiedniego urządzenia. Nasz poradnik powstał po to, by Wam to ułatwić. Podpowiadamy, jaki tani czytnik ebook wybrać i kupić, a także czym się przy tym kierować.

Czym jest tani czytnik ebook?

Branża e-readingu stale się rozwija, a e-booki zdobywają coraz większą popularność i udział w polskim rynku książki. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie zajmują miejsca w mieszkaniu, nie musimy ich dźwigać, są tańsze i dostępne natychmiast po zakupie – nie trzeba czekać na przesyłkę. Możemy czytać je na komputerze, tablecie czy nawet telefonie, nie jest to jednak zbyt korzystne dla naszego wzroku czy nawet skupienia. Warto więc zaopatrzyć się w dobry, tani czytnik ebook.

Tani czytnik ebook
Tani czytnik ebook / Cena, opinie, ranking najlepszych

Może on z pozoru przypominać niewielki tablet, jednak różni się od niego pod względem technicznym. Nawet tani czytnik ebook powinien być zrobiony w technice e-papieru, a to oznacza, że doskonale udaje tradycyjny druk, tyle że o większych możliwościach. Na potrzeby naszego poradnika przyjmijmy, że cena taniego czytnika ebook wynosi do około 400 zł – w tej kwocie jesteśmy już w stanie kupić w pełni funkcjonalny, nowy sprzęt, choć oczywiście istnieją także znacznie droższe czytniki, kosztujące nawet do 3000 zł.

Zobacz też:

Zalety taniego czytnika ebook

Skoro mamy już podstawy, warto jeszcze ustalić, dlaczego warto kupić tani czytnik ebook. Można to podsumować jednym zdaniem: za niewielkie pieniądze zyskujemy ogromny komfort czytania. Jest to sprzęt niemalże obowiązkowy dla każdego mola książkowego. Nie możemy się doczekać najnowszej książki ukochanego autora? Zamawiamy ebook w przedsprzedaży i dostajemy go w tej samej chwili, w której staje się dostępny. Nie mamy miejsca na książki? Małe, niepozorne urządzenie zmieści ich tysiące. Wybieramy się na urlop, ale walizka pełna tomiszczy okazałaby się zbyt ciężka i wypchana? Nie ma sprawy, czytnik zmieści się nawet do torebki. Brak czasu na czytanie? E-reader mamy zawsze przy sobie, możemy wyciągnąć go w poczekalni, długiej kolejce w sklepie czy w korku.

To jednak nie wszystko. Nawet tani czytnik ebook jest też bardziej przyjazny dla naszego wzroku, przynajmniej w porównaniu z tabletami, telefonami i innymi urządzeniami elektronicznymi. Nie męczy wzroku i nie wysyła do naszych oczu błysków światła, zwłaszcza niebieskiego. Dzięki temu nie mamy problemów ze snem, łzawieniem, rzadszym mruganiem. Pod tym względem czytnik przypomina bardziej papier aniżeli ekrany ciekłokrystaliczne.

Sprawdź także:

Jaki tani czytnik ebook wybrać i kupić?

Przechodzimy do najważniejszej części naszego poradnika. Musimy bowiem wybrać najlepszy tani czytnik ebook. Ważne, by wziąć przy tym pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania. Zwróćmy więc uwagę na takie cechy urządzenia, jak:

  • Ekran,
  • System,
  • Podświetlenie.
Jaki tani czytnik ebook
Jaki tani czytnik ebook wybrać i kupić?

Ekran taniego czytnika ebook

Ekran to najważniejsza część taniego czytnika ebook. Zazwyczaj ma on około 6 cali przekątnej. Często jest dotykowy, choć zdarza się jeszcze, że musimy nim sterować za pomocą przycisków umieszczonych po bokach lub pod wyświetlaczem. Jednak to technologia, w jakiej został wykonany ekran czytnika, odpowiada za jego funkcjonalność i liczne zalety. Chodzi oczywiście o wyjątkowy ekran e-ink.

Może Cię zainteresować:

Zwykłe ekrany, jak w telefonach czy tabletach, posiadają diody LED, które wytwarzają światło i w ten sposób wyświetlają treści. Ekran e-papierowy działa zupełnie inaczej. Wewnątrz niego są elektrostatyczne mikrokapsułki z atramentem, które odwracają się na białą lub czarną stronę, w zależności od wyświetlanych treści. Dlatego tani czytnik ebook z reguły jest czarno-biały, a kolorowe sprzęty kosztują znacznie więcej. Taka technologia sprawia, że nawet w dużym przybliżeniu ekran wygląda bardziej jak druk. Nie emituje własnego światła i zużywa energię tylko wtedy, kiedy zmieniamy stronę, dzięki czemu wytrzymuje znacznie dłużej na ładowaniu baterii.

System operacyjny taniego czytnika ebook

Dla użytkowania ogromne znaczenie ma także system operacyjny, czyli środowisko pracy. Pod tym względem możemy podzielić czytniki na takie, które mają system Android i na wyposażone w system producenta. Android ma swoje zalety, przede wszystkim doskonale go znamy, daje też możliwość instalowania wielu aplikacji: Wattpada, Legimi, Empik Go i innych. Pochłania jednak więcej baterii i ze względu na ograniczenia technologiczne działa znacznie wolniej. Czytniki z systemem producenta są nieco szybsze i lepiej zoptymalizowane pod kątem specyfiki działania takiego urządzenia.

Zobacz rownież:

Często pytacie, jaki jest najlepszy tani czytnik ebook do Legimi czy Empik Go. Te platformy działają na wszystkich czytnikach z Androidem, ale nie tylko. Znajdziemy je także na czytnikach firmy Pocketbook, a nawet na Kindle. W tym ostatnim przypadku mogą jednak występować pewne ograniczenia w dostępności i ilości książek, a do tego synchronizacja czytnika odbywa się poprzez podłączenie do komputera, a nie online za pomocą Wi-Fi, jak w pozostałych.

Tani czytnik ebook z podświetleniem

Na pytanie, jaki tani czytnik ebook jest najlepszy, wiele osób odpowiedziałoby pewnie: ten z podświetleniem! Wieczór to często jedyna część dnia, kiedy mamy okazję poczytać. Nie zawsze możemy przy tym zapalić światło. Podobnie zresztą jest w autobusie, samolocie, na przystanku samochodowym i w innych miejscach. Warto jednak zaznaczyć, że światło czytnika jest bardziej rozproszone, cieplejsze, nie świeci nam prosto w oczy, jak w telefonie czy tablecie.

Najlepszy tani czytnik ebook
Najlepszy tani czytnik ebook

Gdzie kupić tani czytnik ebook?

Skoro ustaliliśmy już, jaki jest najlepszy tani czytnik ebook, pora udać się po niego do sklepu. Wciąż nie jest on tak popularny, jak inne urządzenia mobilne, ale znajdziemy go w dużych marketach z elektroniką i urządzeniami. Dobrym wyborem będzie także sklep internetowy, zwłaszcza w okresie promocji. Producenci tanich czytników to na przykład Bemi, Kindle, Pocketbook, Inkbook i wielu innych.

Tani czytnik ebook – opinie

Kto raz spróbuje czytania na czytniku, nigdy nie wróci do robienia tego na telefonie czy tablecie! To dobre nie tylko dla naszego wzroku, ale i dla mózgu. Brak powiadomień oraz możliwości skorzystania z mediów społecznościowych czy gier mobilnych sprzyja lepszemu skupieniu na treści, a długo wytrzymująca bateria zapewnia nieprzerwane godziny rozrywki. A co Wy o tym sądzicie? Czekamy na opinie o tanich czytnikach ebook.

Tani czytnik ebook / Ranking najlepszych

Żeby jeszcze bardziej ułatwić Wam zakup, zebraliśmy konkretne modele, należące do opisywanej przez nas kategorii. To jednak nie wszystko: wyłoniliśmy te popularne, dobrze oceniane i sprawdzone propozycje. Na tej podstawie powstał poniższy ranking najlepszych tanich czytników ebook, z którego śmiało możecie skorzystać.

Dodaj opinie lub recenzję