Drukarka 3D

Drukarka 3D jest nowoczesną technologią, łatwą w obsłudze i bardzo przydatną w życiu codziennym. Choć do niedawna popularne były tradycyjne drukarki laserowe, teraz coraz częściej natrafimy na tą trójwymiarową. Ich cena też nie jest już z kosmosu, jak na początku i wielu amatorów może pozwolić sobie na zakup. Warto zauważyć, że tak niesamowita technologia jest już na wyciągnięciu ręki, choć do nie dawna nawet nie wyobrażaliśmy sobie, że niewielkie urządzenie będzie dla nas drukować trójwymiarowe przedmioty. I to według naszego projektu! Coraz częściej znajdziemy w domach drukarkę 3D. Nadal nie wiesz co to jest? Nic nie szkodzi!

Ot tego jest nasz dzisiejszy artykuł. Podpowiemy Ci czym jest drukarka 3D, czym się charakteryzuje, jak wybrać tą najlepszą. Wszystko co najważniejsze, w pigułce w jednym miejscu, aby zaoszczędzić Wam czas na szukanie informacji. Dlatego nie czekajcie, tylko przeczytajcie już teraz! I nie zapomnijcie zajrzeć do rankingu najlepszych!

Czym charakteryzuje się drukarka 3D ?

Zapewne niektórzy z Was zastanawiają się czym jest i jak działa drukarka 3D. Dlatego rozpoczynamy od wyjaśnienia. Otóż drukarka 3D jest nowoczesnym urządzeniem, które wyglądem przypomina trochę zwykłą drukarkę, jednak drukuje obraz w postaci trójwymiarowej. Zatem do ich wykonania nie używamy zwykłych kartek A4, a specjalnych tworzyw. Materiał jest nakładany na siebie warstwa po warstwie. I powstaje nam obiekt zgodny z projektem.

Drukarka 3D
Drukarka 3D / Ranking, opinie, cena

Jaką drukarkę 3D wybrać i kupić?

Choć na początku może wydawać się to trudne, w końcu mamy wiele drukarek 3D, to jednak wybór tej najlepszej nie jest aż tak skomplikowany. Wystarczy, że zastanowimy się, czego oczekujemy i porównamy to z najistotniejszymi elementami produktu:

  • obszar roboczy,
  • materiały,
  • szybkość drukowania.

Obszar roboczy drukarki 3D

Drukarka 3D ma w sobie obszar roboczy, czyli miejsce, gdzie wykonywany jest projekt. Oczywiście sprzęt dla amatorów ma znaczne mniej miejsca (często musi znaleźć miejsce w niewielkim domowym pomieszczeniu), niż te przemysłowe. Ale też nie ukrywajmy, że w warunkach domowych nie potrzebujemy tworzyć tak ogromnych projektów. Na początek warto wybrać mały obszar roboczy, aby nauczyć się cierpliwości i tworzenia.

Sprawdź też: Tablet do pracy zdalnej

Materiały do drukarki 3D

Materiały są ważnym elementem drukarki 3D. To od nich zależy, jaki projekt stworzymy i jak bardzo będzie on wytrzymały. Nie każda drukarka 3D jest w stanie korzystać ze wszystkich materiałów, dlatego tak ważne jest, abyśmy wcześniej przemyśleli, co chcemy drukować. A następnie wybrali sprzęt. Zwykle producenci oferują łatwo dostępne materiały, te najpopularniejsze jak np. plastik.

Szybkość drukowania drukarki 3D

Elementem, o którym warto wspomnieć jest szybkość drukowania drukarki 3D. Prędkość wydruku może się różnić w zależności od modelu. Choć producenci starają się dogodzić konsumentom, to jednak szybki wydruk nie zawsze ma swoje plusy. Zbyt wysoka prędkość może powodować, że projekt nie uzyska najwyższej jakości, będzie niedokładnie wykonany, ale też urządzenie może się przegrzać i wydalać nieprzyjemny zapach. Czasem warto poświęcić chwilę więcej i mieć pewność, że projekt wyjdzie świetnie, będzie bardzo dokładnie wykonany.

Dokładność powinna być priorytetem w naszym zadaniu. Dlatego wielu producentów zdecydowało się na opcję wyboru prędkości przez użytkownika. To oznacza, że możemy sami decydować, jak szybko będzie drukować nasza drukarka 3D. Czasem mogłaby to być przydatna funkcja, gdybyśmy źle obliczyli czas tworzenia, a musieli byśmy wychodzić np. do pracy.

Jaka drukarka 3D
Jaka drukarka 3D? Sprawdź ceny, opinie, ranking

Zastosowanie drukarki 3D

Drukarka 3D to technologia, która pozwala wykonywać prototypy różnych przedmiotów i ich elementów. Wydruki trójwymiarowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Czy to medycyna, szkolnictwo, protetyka, sport, moda czy muzyka. Jest wiele zastosowań, które można by wymieniać i wymieniać i nie byłoby końca. Tak na prawdę wszystko zależy od naszej wyobraźni i od powierzchni roboczej, a także materiału.

Zalety drukarki 3D

Co daje nam drukarka 3D? Ma ona wiele zalet i możliwości. Przede wszystkim mówimy tu o szybkim czasie wykonania modelu. Producenci, jak i my sami w domu jesteśmy w stanie zaoszczędzić wiele czasu na stworzenie danego przedmiotu i nie musimy od razu tworzyć całej masy przedmiotów na raz. Jeśli w tej chwili potrzebujemy tylko jeden przedmiot, to tworzymy jeden, nie więcej, bo tak się bardziej opłaca. Jeśli któregoś dnia stwierdzimy, że chcemy znów dodrukować, to to robimy. Wybierając po prostu ten sam projekt. Dzięki temu koszty wykonania też spadają. To, że projekt jest cały czas zapisany w naszym laptopie, pozwala nam nanosić szybkie zmiany. Dzięki temu możemy tworzyć pojedyncze przedmioty i mało liczne serie. Każdy produkt może być spersonalizowany pod klienta lub nasze oczekiwania. Każda drukarka 3D poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanym wzorem, niemożliwym do wykonania za pomocą innej metody.

Najlepsza drukarka 3D

Jaka to jest najlepsza drukarka 3D? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy z nas ma inne oczekiwania. Warto jednak zdecydować się na dość elastyczny sprzęt, który nie jest ograniczony pod względem używania filamentów. Ważne, aby zaczynać do najtańszych drukarek. Wtedy zapoznamy się z ich specyfiką. Bardziej zaawansowany sprzęt wybierzmy, gdy już się czegoś nauczymy i zdobędziemy doświadczenie. Zwracajmy też uwagę na funkcje dodatkowe. Najlepsza drukarka 3D to będzie taka, którą dopasujemy do naszych potrzeb i będzie wykonywać precyzyjnie nasze projekty.

Gdzie kupić drukarkę 3D?

Drukarka 3D staje się coraz popularniejszym sprzętem, więc i coraz częściej jest w sklepach stacjonarnych ze sprzętem komputerowym, sprzętem elektronicznym oraz w sklepach RTV. Na pułkach znajdziemy go obok tradycyjnej drukarki. Choć nadal to dość niszowy produkt, dlatego dużo większy wybór różnych modeli znajdziemy w sklepach internetowych. Możemy zdecydować się na produkt od takich producentów jak: Zortax, Gembird, 3Novatica, Prusa, FlashForge, MakerPi i inni.

Najlepsza drukarka 3D
Najlepsza drukarka 3D

Cena drukarki 3D

Z pewnością ciekawi Was, ile może kosztować taka drukarka 3D. Cena zależy oczywiście od producenta, ale i od wielkości i funkcji urządzenia. Najtańsze modele dla początkujących będą zaczynać się od 500 zł. Nieco więcej dodatkowych funkcji zobowiązuje nas do większej zapłaty – 1000 zł, 2000 zł, a nawet 2500 zł. Oczywiście ogromne, przemysłowe drukarki 3D kosztują już parę ładnych tysięcy.

Drukarka 3D – opinie

Podobno drukarka 3D jest niezwykłym gadżetem do wspólnej zabawy. Jest wiele darmowych wzorów, możemy sami tworzyć własne projekty. Pomysłów i inspiracji jest mnóstwo. A Was co najbardziej przekonuje? Postawiliście już na zakup czy jeszcze się wahacie? Widzicie więcej zalet czy wad? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, co o tym sądzicie! Czekamy na Wasze opinie!

Drukarka 3D / Ranking najlepszych

Jeśli nadal wahacie się co do zakupu, koniecznie sprawdźcie nasz ranking najlepszych drukarek 3D. Choć na sklepowych półkach jest wiele różnych modeli, mamy dla Was tylko te, polecane przez innych użytkowników. Oczywiście wraz z aktualną ceną a także jest pełen opis produktu, który w każdej chwili można porównać z innymi modelami. Polecamy!

Dodaj opinie lub recenzję